Trichologia to nowa szybko rozwijająca się dziedzina dermatologii zajmująca się
chorobami
włosów.
Wypadanie włosów jest stresującą dolegliwością i dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn.
Przyczyn tej dolegliwości jest wiele.
Tymczasem istnieje coraz więcej skutecznych metod leczenia, które hamują ten proces,
przyśpieszają wzrost włosów, wzmacniają je i zagęszczają.
Zabiegi te nie tylko hamują wypadanie włosów ale poprawiają ich ogólną kondycję.
Jest to badanie nieinwazyjne, polega na oglądaniu skóry głowy i skóry w powiększeniu. Pozwala ocenić kondycję włosów oraz stan skóry głowy. Badanie wykonuje się w przypadku łysienia rozlanego androgenowego, telogenowego i ogniskowego. Pozwala ocenić rezultat stosowanej terapii.
Jest to badanie mechanizmu i przyczyny łysienia z oceną korzeni włosów. Badanie polega na mikroskopowej ocenie 50-100 włosów. Włosy są pobierane z okolic o największym stopniu przerzedzenia. Ocenie poddawane są łodygi włosów oraz mieszki włosowe. Wyrwane włosy odrastają.
Przeprowadza się za pomocą mezoterapii (cienką małą igiełką) bądź przy pomocy urządzenia Dermojet.
Mezoterapia mikroigłowa jest metodą od lat wykorzystywaną w medycynie. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo (twarz, skóra owłosiona głowy, dekolt, szyja). Ból podczas wstrzyknięć jest niewielki, można go wyeliminować poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego, np. kremu Emla. W miejscu nakłuć bezpośrednio po zabiegu występuje rumień, obrzęk, zasinienie, drobne pęcherzyki, skrzepki. Reakcje skórne znikają po kilku godzinach lub dniach.
Zabieg polega na wstrzykiwaniu osocza, które uzyskuje się uprzednio od pacjenta poprzez pobranie krwi i odwirowanie w specjalnej wirówce.
Polega na chłodzeniu tkanek za pomocą cieczy kriogenicznej w sposób kontrolowany.
Wykorzystuje się głównie do leczenia łysienia plackowatego. Zabieg polega na naświetlaniu skóry głowy promieniowaniem UVA lub UVB.